• 0000001.jpg
  • 0000002.JPG
  • 0000003.jpg
  • 0000004.jpg
  • 0000005.jpg
  • 0000006.JPG
  • 0000007.JPG
  • 0000008.JPG
  • 0000009.JPG
  • 00000011.jpg
  • 00000013.JPG

Śmiertelny wypadek w Godzieszówku

    W dniu 06 sierpnia 2020 roku o godzinie 07:00 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy otrzymało z Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu zgłoszenie o kolizji motocykla z samochodem osobowym w miejscowości Godzieszówek. W wyniku rozpoznania ustalono, że w pojeździe osobowym podróżowało 2 osoby, natomiast motocyklem podróżował tylko kierowca. Wszyscy uczestnicy tego zdarzenia w chwili przybycia służb, znajdowali się poza pojazdami. Stan poszkodowanych wskazywał na liczne potłuczenia otarcia i złamania. Na miejsce zdarzenia również przybył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał z miejsca zdarzenia dziecko do szpitala.
W wyniku tego zdarzenia, śmierć miejscu poniósł kierujący motocyklem.
    Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zabezpieczenie lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także udzieleniu wsparcia działającym na miejscu zespołom ratunkowym.

KP PSP w Świdnicy
fot.: st. kpt. Łukasz Grzelak

 

Ćwiczenia "Powidz 2020"

    W dniu 13.07.2020 członkowie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Świdnica” uczestniczyli w szkoleniu doskonalącym z zakresu ratownictwa wysokościowego z wykorzystaniem śmigłowca PZL W3 Sokół zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką PSP w Poznaniu we współpracy z Wojskiem Polskim. Szkolenie odbyło się w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

W ramach szkolenia ratownicy przećwiczyli teoretycznie jak i w praktyce zasady BHP we współpracy ze śmigłowcem, obsługę systemów łączności z załogą śmigłowca oraz działania na pokładzie oraz z pokładu maszyny. Dzięki około 4 godzinnemu nalotowi wszyscy obecni na szkoleniu mieli możliwość odświeżenia oraz dopracowania posiadanej wiedzy.

KP PSP w Świdnicy

 

Szczegóły drugiej edycji „Bitwy o wozy”

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów. Znamy już szczegółowe wytyczne drugiej edycji „Bitwy o wozy”.

Wytyczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące uzyskania dotacji na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego

 Opracowanie i zdjęcie: MSWiA

Pożar składowiska śmieci na terenie firmy „Eneris”

    W dniu 08.07.2020 r. o godzinie 11:15 SK KP PSP w Świdnicy przyjęto zgłoszenie o pożarze składowiska śmieci na terenie firmy „ENERIS”  w miejscowości Rusko (gmina Strzegom). Przybyły na miejsce pierwszy zastęp JOP zastał palące się śmieci na skraju wysypiska. Pożarem objęta była powierzchnia 400m2. Zadania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ratownicy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w pierwszej fazie podali 6 prądów gaśniczych wody na palące się śmieci, w drugiej fazie po stworzeniu zaopatrzenia wodnego poprzez przetłaczanie wody ze zbiornika wodnego znajdującego się na terenie zakładu podano 3 prądy gaśnicze piany średniej. W trzeciej fazie wykorzystano ciężki sprzęt  (spycharki, ładowarki, kompaktora ) do przegrzebania hałdy śmieci równocześnie ją przelewając przy pomocy trzech gaśniczych prądów wody. W zdarzeniu brało udział 5 zastępów PSP oraz 8 zastępów OSP.

 

Druga edycja "Bitwa o wozy"

– Cieszę się, że akcja profrekwencyjna spotkała się z bardzo dużym odzewem wśród naszych obywateli. Chcemy przed II turą wyborów prezydenckich ogłosić nową edycję „Bitwy o wozy” – powiedział dziś (3 lipca 2020 r.) minister Mariusz Kamiński, wręczając promesy na zakup wozów bojowych dla OSP. W piątkowej uroczystości wzięli też udział wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker oraz komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że odbędzie się druga edycja akcji „Bitwa o wozy". Środki zostaną przeznaczone na zakup 49 nowych wozów bojowych dla 49 gmin. W każdym z byłych 49 województw (według stanu granic województw na 31.12.1998 r.) gmina do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki.

– Chcemy, żeby rozłożenie dysponowania wozami było równomierne w całej Polsce. Przyjęliśmy, że środki trafią do gminy na terenie każdego dawnego województwa, gdzie będzie najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich. Jedynym elementem, który będzie brany pod uwagę, będzie tylko i wyłącznie frekwencja, a nie wynik wyborczy – mówił szef MSWiA.

Szczegółowy regulamin II edycji „Bitwy o wozy” w najbliższym czasie zostanie opublikowany na stronie internetowej MSWiA i KG PSP. O nowe wozy nie będzie się jednak mogło ubiegać 16 gmin, które otrzymają je w ramach I edycji akcji.

Wręczono promesy na zakup nowych średnich wozów ratowniczo-gaśniczych

Promesy na zakup wozów dla OSP z rąk ministra Mariusza Kamińskiego odebrali dziś wójtowie i burmistrzowie 16 gmin z całej Polski. Każda z wyróżnionych jednostek samorządu osiągnęła najwyższą frekwencję w swoim województwie. Wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. zł. Pojazdy trafią do gmin: Czernica (woj. dolnośląskie), Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), Godziszów (woj. lubelskie), Zabór (woj. lubuskie), Nowosolna (woj. łódzkie), Żegocina (woj. małopolskiego), Michałowice (woj. mazowieckie), Praszka (woj. opolskie), Cisna (woj. podkarpackie), Kulesze Kościelne (woj. podlaskie), Koszarawa (woj. śląskie), Masłów (woj. świętokrzyskie), Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie), Suchy Las (woj. wielkopolskie), Rewal (woj. zachodniopomorskie) i miasta Łeba (woj. pomorskie).

Minister Mariusz Kamiński przypomniał, że Ochotnicze Straże Pożarne odgrywają bardzo dużą role w swoich „małych ojczyznach”. - Każdy dzień przekonuje nas jak ważne są OSP. Widzieliśmy jak skutecznie strażacy walczyli nad Biebrzą z potężnym pożarem parku narodowego. Kilka dni temu widzieliśmy ich w Małopolsce, na Podkarpaciu i Śląsku, razem ze strażakami z PSP – podkreślił szef MSWiA.

Wiceminister Maciej Wąsik zauważył, że Ochotnicze Straże Pożarne mają niezwykle duży udział w zapewnieniu bezpieczeństwa społeczności lokalnych. - W większości sytuacji kryzysowych pierwsze są na miejscu zdarzeń, pierwsze niosą pomoc, działają szybko, sprawnie i profesjonalnie – powiedział sekretarz stanu w MSWiA.

– Chciałbym jako pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym pogratulować wszystkim wójtom, burmistrzom, radnym i druhom ochotnikom za mobilizację lokalnych społeczności – powiedział podczas konferencji wiceminister Paweł Szefernaker.

Frekwencja wyborcza wśród zwycięskich gmin wyniosła w I turze wyborów prezydenckich od 67% do 86%.

Opracowanie i zdjęcie: MSWiA

 

Szukaj

Logowanie

SŁUŻBA CYWILNA

SERWIS KĄPIELISKOWY

 

 

© 2016 - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Licznik odwiedzin

0457230
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
W zeszłym miesiącu
Od 19.12.2016r.
631
674
2731
3889
3286
14018
457230

Prognoza na dziś
648

4.96%
27.32%
8.65%
2.07%
0.92%
56.08%
Online (5 minuty temu):4
4 gości
Brak zalogowanych

Twój adres IP: 54.236.59.154