• 0000001.jpg
  • 0000002.JPG
  • 0000003.jpg
  • 0000004.jpg
  • 0000005.jpg
  • 0000006.JPG
  • 0000007.JPG
  • 0000008.JPG
  • 0000009.JPG
  • 00000011.jpg
  • 00000013.JPG

Dwa wypadki pod Dobromierzem oraz Serwinowem na drodze krajowej nr 5

W dniu 07.10.2020r. o godz. 7:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świdnicy przyjęło zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze krajowej nr 5 w miejscowości Serwinów (gmina Dobromierz). W zdarzeniu brały udział dwa pojazdy. Samochód ciężarowy z naczepą oraz samochód osobowy Ford Focus. W wyniku zdarzenia osoby podróżujące w samochodzie osobowym zostały poszkodowane w tym 10 letni chłopiec, którzy zostali przebadani na miejscu zdarzenia i zabrani do szpitala. Zadania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym, odłączeniu instalacji elektrycznej w pojazdach, sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych.  Kilka minut później o godzinie 7:49 na SK KP PSP w Świdnicy wpłynęło kolejne podobne zgłoszenie, które również miało miejsce na DK 5 w miejscowości Dobromierz (gmina Dobromierz) o wypadku 2 samochodów osobowych oraz samochodu ciężarowego. W wyniku zderzenia VW Golfa z samochodem ciężarowym kierowca samochodu osobowego pozostał uwięziony w pojeździe, nieprzytomny bez funkcji życiowych. Pozostali podróżujący nie odnieśli żadnych obrażeń. Na miejsce zdarzenia został przedysponowany jeden zastęp JRG PSP Świebodzice oraz OSP Dobromierz. Zadysponowano również JRG PSP Świdnica, jeden zastęp OSP spoza powiatu oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnieniu z pojazdu nieprzytomnego mężczyzny, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, odłączeniu instalacji elektrycznej w pojazdach, przygotowaniu lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomimo szybkiej resuscytacji krążeniowo – oddechowy przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon.

KP PSP w Świdnicy
fot.: asp. Mateusz Myrta

 

Bilans weekendowej nawałnicy

W dniu 5 września 2020 roku przez powiat świdnicki przeszła silna nawałnica. W wyniku tego przejścia najbardziej ucierpiały miejscowości: Olszany, Stanowice, Czechy, Jaworzyna Śląska, Piotrowice Świdnickie. Dopiero dziś można było z dużym przybliżeniem oszacować zaangażowanie jednostek ochrony przeciwpożarowych w usuwaniu oraz zabezpieczaniu po przejściu nawałnic. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy odnotowała na dzień 07.09.2020 roku 512 interwencji w tym:

1. Zerwane dachy - 31 interwencji
2. Uszkodzone dachy - 91 interwencji
3. Podtopienia - 24 interwencji
4. Podtopione drogi - 8 interwencji
5. Wiatrołomy - 358 interwencji

Oprócz sił i środków zaangażowanych z terenu powiatu świdnickiego w działaniach ratowniczych wspierały nas jednostki z powiatów: jeleniogórskiego, jaworskiego, dzierżoniowskiego, wrocławskiego, wałbrzyckiego i złotoryjskiego.
Ponadto należy zaznaczyć ścisłą współpracę KP PSP w Świdnicy z samorządami oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, która pozwoliła na skuteczniejsze niesienie pomocy poszkodowanym.

KP PSP w Świdnicy
Zdjęcia: OSP Pastuchów, OSP Pasieczna, KP PSP w Świdnicy

 

Wypadku drogowy na uli. Jeleniogórskiej w Świebodzicach

    Dnia 26 sierpnia 2020 r. o godzinie 09:06 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świdnicy przyjęło zgłoszenie o wypadku drogowym na ulicy Jeleniogórskiej w Świebodzicach. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów JOP, stwierdzono, że w zdarzeniu biorą udział dwa samochody osobowe oraz jeden samochód ciężarowy. Kierowca samochodu ciężarowego oraz samochodu osobowego Skoda opuścili pojazdy o własnych siłach jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych. Kierowca VW Up znajdował się nieprzytomny w pojeździe z poważnym urazem głowy po sprawdzeniu funkcji życiowych stwierdzono ich brak. W trybie natychmiastowym młody mężczyzna został ewakuowany z pojazdu i przystąpiono do resuscytacji krążeniowo – oddechowej. W wyniku licznych obrażeń kierowca VW oraz Skody zostali przetransportowani do szpitala. Działania Państwowej Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP poszkodowanym osobom, odłączeniu instalacji elektrycznej w pojazdach, przygotowanie lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

KP PSP w Świdnicy

 

 

Wybuch gazu w budynku wielorodzinnym

W dniu 06.09.2020 r. o godzinie 11:00 SK KP PSP w Świdnicy przyjęto zgłoszenie o wybuchu gazu w budynku na ulicy Stefana Wyspiańskiego w Świdnicy. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej stwierdzono, że doszło do wybuchu gazu w budynku wielorodzinnym. W wyniku wybuchu w jednym z mieszkań, uszkodzeniu i zawaleniu uległa ściana frontowa na 1 i 2 piętrze budynku. Na zewnątrz znajdowali się mieszkańcy, który poinformowali  że w chwili wystąpienia zdarzenia w lokalu na 1 piętrze po prawej stronie mógł znajdować się jeden mieszkaniec. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana grupa poszukiwawczo-ratownicza oraz chemiczno-ekologiczna. Zadania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu dopływu mediów do budynku, odnalezieniu i ewakuowaniu osoby poszkodowanej. Przygotowano teren działań na przybycie grup specjalistycznych z Wałbrzycha i Wrocławia, a po ich przybyciu  poszukiwano osób pod rumowiskiem przed budynkiem. W trakcie działań współpracowano z przybyłymi na miejsce zdarzenia przedstawicielami PCZK oraz Zespołu Zarządzania Kryzysowego Miasta Świdnicy, Policją, Strażą Miejską, Pogotowiem Gazowym, Energetycznym, Ratunkowym oraz Inspektorem Nadzoru Budowlanego. W wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana.

KP PSP w Świdnicy
asp. Mateusz Myrta

 

Śmiertelny wypadek w Godzieszówku

    W dniu 06 sierpnia 2020 roku o godzinie 07:00 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy otrzymało z Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu zgłoszenie o kolizji motocykla z samochodem osobowym w miejscowości Godzieszówek. W wyniku rozpoznania ustalono, że w pojeździe osobowym podróżowało 2 osoby, natomiast motocyklem podróżował tylko kierowca. Wszyscy uczestnicy tego zdarzenia w chwili przybycia służb, znajdowali się poza pojazdami. Stan poszkodowanych wskazywał na liczne potłuczenia otarcia i złamania. Na miejsce zdarzenia również przybył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał z miejsca zdarzenia dziecko do szpitala.
W wyniku tego zdarzenia, śmierć miejscu poniósł kierujący motocyklem.
    Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zabezpieczenie lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także udzieleniu wsparcia działającym na miejscu zespołom ratunkowym.

KP PSP w Świdnicy
fot.: st. kpt. Łukasz Grzelak

 

Szukaj

Logowanie

SŁUŻBA CYWILNA

SERWIS KĄPIELISKOWY

 

 

© 2016 - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Licznik odwiedzin

0499829
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Zeszły tydzień
Ten miesiąc
W zeszłym miesiącu
Od 19.12.2016r.
290
526
2685
3096
13102
13260
499829

Prognoza na dziś
984

4.68%
26.87%
8.49%
2.15%
0.88%
56.93%
Online (5 minuty temu):3
3 gości
Brak zalogowanych

Twój adres IP: 18.234.97.53